Ақпараттық қоғам, ақпараттық қоғамның қалыптасуы
Пән: Информатика
|Күні | | |Сыныбы |10 «Б» | |Сабақтың тақырыбы |Ақпараттық қоғам, ақпараттық қоғамның қалыптасуы | |Мақсаты |Ақпараттық қоғам туралы таныстыру, ақпараттық қоғамның | | |қалыптасуы, тарихы туралы білуге үйрету. | |Күтілетін нәтиже |Оқушыларда ақпараттық қоғам туралы түсінік қалыптасады. | | |Ақпараттық қоғамның қалыптасуы туралы біледі. | |Сілтеме |Интернет ресурстары, Информатика негіздері журналы. | |Қолданылатын |СТО, АКТ, талантты және дарынды балаларды оқыту, Оқытуда | |модульдер |қолданылатын әдіс-тәсілдер | |Әдіс-тәсілдер |Жигсо әдісі, шығу парағы, «өрмекшінің торы», жеке, жұптық, | | |топтық. | |Кезеңдер |Мұғалімнің іс-әрекеті |Оқушының іс-әрекеті | |Ұйымдастыру кезеңі |Оқушылармен амандасу. Түрлі |Мұғаліммен амандасады. | | |түсті асықтар арқылы оқушыларды |Топқа бөлінеді. | | |топқа бөлу. | | |Үй тапсырмасын |«Не білемін?» |Оқушылар үй тапсырмасы | |тексеру |Үй тапсырмасы бойынша «Ақпараттық |бойынша қаншалықты | | |жүйелер» туралы білетініні туралы |білетінін белгілеп, әр | | |кесте толтыру. |оқушы шығып «Ыстық | | | |орындыққа» келіп айтып | | | |береді. | |Жаңа сабақ |Ақпараттық қоғам - өндіріс пен |Жаңа сабақтың | | |ғылыми-техникалық және басқа |материалдарымен танысады,| | |ақпаратты қолдануды қоғам дамуының |оқиды. Бір-біріне | | |басты факторы ретінде қарастыратын |түсіндіреді. | | |әлеуметтік және футурологиялық | | | |тұжырымдама; өндірістің жоғары | | | |деңгейімен және ақпарат пен | | | |ақпаратттық қызметтер мүддесімен | | | |сипатталатын қоғам. Әлемнін | | | |мәдениетті елдер қатарында болған | | | |компьютерлік революция адам жан | | | |дүниесінің, қоғам идеологиясының, | | | |білім мазмұнын анықтау мен жаңа | | | |ақпаратты білім технологияларын | | | |құрастыру жолдарының өзгеруіне | | | |әкеліп соқтырады. | | | |Жаңа сабақ бойынша қағазға жызылған|Баяндамашылар басқа топқа| | |ақпарат ұсынамын. |барып, сол топқа | | |«Аялдама әдісін» қолданамын. |түсінігін айтады, содан | | |Тарихы |соң өз тобына барып | | | Ақпараттық қоғам тұжырымдамасы З. |қорытындылайды. | | |Бжезинский, Д. Белл, А. Тоффлер | | | |негізін қалаған постиндустриалды | | | |қоғамның бір түрі болып табылады. | | | |«Ақпараттық қоғам» ұғымынан басқа | | | |әртүрлі авторлар әркелкі атаулар | | | |қолданады: «ағартылған қоғам» (К. | | | |Флекснер), «қатер қоғамы» (У. Бек),| | | |«посткапиталистік қоғам» (П. | | | |Друккер), «ашық қоғам» (Дж. Сорос).| | | |1950-1970- шы жылдары техниканың, | | | |компьютердің қарқынды дамуы, жалпы | | | |ҒТТ салған жол арқылы адамзат | | | |баласының жаңа дәуірге аяқ | | | |басқандығы айқын байқалды. Адам | | | |баласының толық | | | |"техникаландырылған" және | | | |«ақпараттандырылған» әлемде өмір | | | |сүру, тіршілік ету мәселесі | | | |философтарды да толғандырмай | | | |қоймады, соның әсерінен «ақпараттық| | | |қоғам» тұжырымдамасы пайда болды | | | |(Тоффлер). | | |«Өрмекшінің торы » |Ақпараттық қоғам дегеніміз не? |Оқушылар сұраққа | |(сабақты бекіту) |Ақпараттық қоғамның қалыптасуы? |кезек-кезек жауап береді.| | |Ақпараттық қоғам мен ақпараттық | | | |жүйенің айырмашылығы. | | |Қорытындылау |Шығу панрағы |Оқушылар бүгінгі сабақ | | |-Бүгін не үйрендіміз? |бойынша қорытынды | | |-Сабақ бойынша қандай сұрақтар бар?|жасайды. | | |-Мен қалайша жұмыс жасадым? | | | |-Өз жұмысыма көңілім толады ма? | | |Рефлексия |Білем, Білгім келеді, Ұнады. |Стратегиясы бойынша | | | |кесте толтырады. | |Үйге тапсырма |Тақырыпқа тест құрап келу. | |