Ыбырайдың прозалық шығармалары мен аудармалары 9 сынып
Пән: Қазақ әдебиеті
Бегежанова Галия Хамитқызы
Қостанай облысы Әулиекөл ауданының
С.Баймагамбетов атындағы мектеп-гимназиясының қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі
Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы: Ыбырайдың прозалық шығармалары мен аудармалары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ыбырайдың ағартушылық қызметінің, шығармаларының қыр-сырларын меңгертіп, мазмұнына тереңдей бойлату, прозалық шығармалары мен аудармаларының негізгі ойын, тақырыбын ашуға үйрету. Ыбырайдың шығармаларының шынайы өмірден алынғандығына назар аударту.
Дамытушылык: Оқушылардың ой еркіндігін, эстетикалық сезімін дамыту. Әңгімедегі көркем сөз айшықтарын білгізу, қысқаша мазмұндату арқылы тіл дамыту, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Ыбырайдың прозалық шығармалары арқылы оқушылардың әдебиетке деген сүйіспеншіліктерін оята отырып, адамгершілікке, еңбек сүйгіштікке, адалдыққа, елжандылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: электронды презентация, интерактивтік тақта, үлестірмелі материал
Сабақтың әдіс - тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, баяндау, сұхбат
Пәнаралық байланыс: тарих, география
Сабақтың түрі : жаңа сабақ
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа аударып, оқу-құралдарын түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ
ІV. Жаңа сабақты бекітуV. РефлексияVІ. Үйге тапсырмасын беруVІІ. БағалауІ. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа аударып, оқу-құралдарын түгендеу. Қызығушылықтарын ояту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Әрбір оқушыға Ыбырай Алтынсариннің өміріне байланысты сұрақтар қойылады - үлестірмелі парақтар.
* СұрақтарЫ. Алтынсариннің өмір сүрген жылдары: 1841-1889 жж.
* Ыбырай Алтынсарин қай жерде дүниеге келді? Қостанай облысы, Торғай өңірі
* Жетім қалғаннан соң, Ыбырайдың тәрбиесін қолға алған: Балғожа би
* Ыбырай оқыған жеті жылдық орыс-қазақ мектебі орналасқан қала: Орынбор
* 1860 жылы Орынбор өлкесінің басқару комиссиясының ұйғаруымен Батыс Қазақстан өлкесінен қазақ балалары үшін ашылған мектеп саны: 4 (Троицк, Торғай,Ырғыз, Қазалы)
* Ыбырайдың жазған басты оқулығын ата: <<����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

Арайлым