Биквадрат теңдеу
Пән: Математика
20.01.2015ж 8 сынып
Сабақтың тақырыбы: Биквадрат теңдеу
Мақсаты:
Білімділік: Бұл тақырыпты игере отырып, биквадрат теңдеу ұғымымен таныстыру. Квадраттық теңдеулер, келтірілген квадрат теңдеулер, толымсыз квадрат теңдеулер тақырыптары бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жүйелеу жинақтау.
Дамытушылық: Биквадрат теңдеулерді шешу алгоритімін білу. Логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру, сабаққа қызығушылықтарын қалыптастыру. Ұзақ есте сақтауына көмектесу.
Тәрбиелік: Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Әдіс - тәсіл: симантикалық карта, виен диограммасы, тест.
Көрнекі құралдар: Интерактивті тақта.
Барысы:
* Ұйымдастыру бөлімі.(1 мин)
* Ой шақыру (семантикалық карта толтыру 4 мин)
* Жаңа сабақпен байланыс. (өткен тақырыптар бойынша есеп шығару 5 мин)
* Мағынаны тану (7 мин)
* Практикум. (есептер шығару 15 мин)
* Сергіту сәті. (логикалық ойын 3 мин)
* Ой толғаныс (тест 7мин)
* Қорытындылау( Рефлексия 3 мин)
1 Ұйымдастыру кезеңі.
Сынып үш топқа бөлінеді.
2 Семантикалық карта.
№
Формула
Толымсыз квадрат теңдеу
Толық квадрат теңдеу
Келтірілген квадрат теңдеу
1
ах2+вх+с=0
2
ах2+с=0
3
ах2+вх=0
4
ах2=0
5
ах2+вх+с=0 егер а=1
3 Жаңа тақырыптың атын өткен тақырыптар бойынша есептер шығару арқылы анықтау.
Есептер Жауаптар
*
*
*
*
*
*
*
*
*
4 Мағынаны тану
Анықтама: , мұңдағы , түрінде берілген теңдеу биквадрат теңдеу деп аталады. a,b,c - кез келген сандар, х - айнымалы.
жаңа айнымалы еңгіземіз.
Үш топқа мағынаны ашуға есептер беріледі
теңдеудің түбірі болмайды.
Жауап: -1;1.
Теңдеулерді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалы еңгізу әдісі деп аталады.
Теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы еңгізу әдісімен шешу алгоритм құру (оқушылармен біріге отырып)
* Теңдеудегі қандайда бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілейміз
* Берілген теңдеудегі өрнектің орнына жаңа айнымалыны енгізіп, жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу аламыз
* Шыққан квадрат теңдеуді шешеміз
* Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табамыз
* Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірлерін анықтаймыз
5 Практикум
<<����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

Арайлым