9-алгебрадан 4-сабаққа ҚМЖ

Көшіріп алу

Пән: Әртүрлі


Күні:  11.09.2014 ж
Сабақ  жоспары:алгебра
Сыныбы:  9 «А»
Сабақтың тақырыбы:   Мәтінді есептерді шешу
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік:  Мәтінді  есептерді квадрат теңдеулер  арқылы  шешу алгоритмін
қайтадан естеріне түсіру.
 Дамытушылық:  Теңдеулер арқылы шығарылатын кез келген  мәтінді есепті шешу
алгоритмін  қолдана  білуге дағдыландыру.
 Тәрбиелік:  Теңдеу арқылы шығарылатын кез  келген  мәтінде  есепті  шешуде
 алгоритмді  басшылыққа   алуды  меңгерту. Міндеттері:
             - мәтінді  есептің  берілгені бойынша   квадрат  теңдеуді
құрудың  негізгі  кезеңдерін  орындай  білу
             - есептің  берілгені бойынша   квадрат  теңдеуді   құру білу
             -мәтінді  есепті  құрылған  теңдеу  бойынша  шешімін  табу
Қолданылатын  модульдер:
      1.Оқыту  мен  оқытудағы  жаңа тәсілдер
      2.Сыни тұрғыдан  ойлау
      3.Оқытудағы  ақпаратттық-коммуникациялық  технологияны пайдалану
      5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сәйкес   оқыту  және  оқу
      6.Оқытудағы  басқару  және  көшбасшылық
Сабақ түрі:жеке  жұмыс
Сабақ  типі:теориялық  және  практикалық
Сабақтың әдістері: Сурақ-жауап, практикалық
Сабақтың көрнекілігі:слайд
 Күтілетін  нәтиже:
- мәтінді  есептің  берілгені бойынша   квадрат  теңдеуді   құрудың
негізгі  кезеңдерін  орындай  біледі
             - есептің  берілгені бойынша   квадрат  теңдеу құра  біледі
             -мәтінді  есепті  құрылған  теңдеу  бойынша  шешімін  таба
біледі
                               Сабақ  жоспары:

|Сабақ     |Мұғалімнің іс-әрекеті                               |Оқушылардың іс-әрекеті              |бағалау   |Ресурстар:|
|кезеңдері |                                                    |                                    |          |осы       |
|Уақыты    |                                                    |                                    |          |іс-әрекет |
|          |                                                    |                                    |          |үшін маған|
|          |                                                    |                                    |          |қандай    |
|          |                                                    |                                    |          |құралдар  |
|          |                                                    |                                    |          |қажет?    |
|Сабақтың  |Психологиялық көңіл-күйді  реттеу.   Мақсаты:       |Оқушылар сәлемдеседі                |Жақсы,    |Оқулық,   |
|басталуын |жағымды эмоция орнату. Сәлеметсіздер ме құрметті    |Оқушылар  тақтада  орындайды        |жарайсыңда|қиындылар |
|ұйымдастыр|оқушылар. Оқушыларды ң сабақққа қызығушылығын       |                                    |р         |флипчарт  |
|у         |ояту,белсенділігін арттыру.                         |                                    |          |          |
|мин       |Бүгінгі сабақ төрінде,                              |                                    |          |          |
|          |Математика елінде.                                  |                                    |          |          |
|          |Математика тілінде,                                 |                                    |          |          |
|          |Есеп шешіп жарысып                                  |                                    |          |          |
|          |Бір серпіліп қалайық                                |                                    |          |          |
|БІЛУ      |8-сыныпта  өтілген «Мәтінді есептерді  квадрат      |Үй тапсырмасына берілген тапсырманы |          |          |
|Қажетті   |теңдеулер   арқылы  шығару»тақырыбын еске  түсіреді |айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің|          |          |
|өткен     |Теңдеу арқылы шығарылатын кез  келген  мәтінде      |дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп |          |          |
|тақырыпты |есепті  шешуде  алгоритмді  басшылыққа   алу керек. |бір-бірлеріне   баға қояды          |          |          |
|қайталау  |1. Есептің мәтінінде берілген шамалардың арасындағы |Үй-жұмысын тексеру. Интервалдар     |          |          |
|          |тәуелділікті анықтау үшін есептің шартын білу қажет |әдісі,8-сынып №12 ә,в,д,е  Оқушылар |          |          |
|мин       |2.Бастапқы шаманы әріппен белгілеу арқылы теңдеу    |мұғалімнің  қойылған  сұрақтарына   |          |          |
|          |құру мен есеп шығаруды жеңілдетуге болады           |жауап  беріп  сабақ                 |          |          |
|          |3.Бастапқы белгісіз айнымалыны берілген және әріппен|тақырыбын,мақсатын  ашады.          |          |          |
|          |белгіленген қосымша шамалар арқылы өрнектеу         |                                    |          |          |
|          |4.Теңдеу құру, яғни бір шаманы беретін екі өрнекті  |                                    |          |          |
|          |жазып, олардытеңестіру                              |                                    |          |          |
|          |5.Құрылған теңдеудің түбірлерін табу                |                                    |          |          |
|          |6.Табылған теңдеулердің қайсысы теңдеуді            |                                    |          |          |
|          |қанағаттандыратынын тексеру                         |                                    |          |          |
|          |Біздің  бүгінгі  сабағымыздың  тақырыбы: «§Мәтінді  |                                    |          |          |
|          |есептерді шешу»(оқушылар  өздері айтады.)           |                                    |          |          |
|          |Сабақтың мақсаты: оқушыларды  мәтінді есептерді     |                                    |          |          |
|          |квадрат теңдеулер арқылы  алгоритмді  қолдана       |                                    |          |          |
|          |отырып шеше  білуге  дағдыландыру                   |                                    |          |          |
|Түсіну.   |8-алгебра.68-74 бет                                 |Оқушылар  үсінбеген  сұрақтары болса|Бесбұрыш,т|Оқулық ,  |
|10 мин    |1-мысал  пәтерде ендері бірдей екі бөлме жасау      |қояды.                              |өртбұрыш,ү|слайд,    |
|          |жобалануда. Бірінші бөлменің ұзындығы енінен 1,5    |[pic]                               |шбұрышпен |флипчарт  |
|          |есеартық, ал екінші бөлменің ұзындығы7,2м. Егер     |                                    |бағалау   |          |
|          |пәтердің ауданы56,7[pic]   болса, онда бөлмелердің  |                                    |          |          |
|          |енін табыңдар.                                      |                                    |          |          |
|          |Шешуі.     1,5[pic]       теңдеуін аламыз және      |                                    |          |          |
|          |теңдеуді сол жаққа жинап 2-ге көбейтеміз            |                                    |          |          |
|          |3[pic]       теңдеуін шешіп,түбірлерін табамыз      |                                    |          |          |
|          |х[pic]4,2   х[pic] -9   есептің шешімі тек 4,2      |                                    |          |          |
|          |болады өйткені бөлменің ені әрқашанда оң сан болады |                                    |          |          |
|Қолдану   |[pic]№209-1                                         |Әр  топтан  жауап  береді.Топпен    |Жарайсыңда|Оқулық ,  |
|Есептер   |а+в[pic]                                            |бірігіп  жұмыс  жасайды.топтар      |р!        |слайд,    |
|шығару    |а2+в2[pic]                                          |бір-біріне  көмектеседі.Тақатаға    |Смайликтер|флипчарт  |
|мин       |Шешуі:a=22-b                                        |оқушы  шығып  есепті  орындайды.    |мен,бесбұр|          |
|          |(22-b)+b2=250                                       |                                    |ышш       |          |
|          |484-44b+b2+b2-250=0                                 |                                    |төртбұрышш|          |
|          |2b2-44b+234=0                                       |                                    |үшбұрышпен|          |
|          |b2-22b+117=0                                        |                                    |бағалау   |          |
|          |D=222-*117=484-468\16                               |                                    |          |          |
|          |[pic]                                               |                                    |          |          |
|          |a1=22-13=9                                          |                                    |          |          |
|          |a2=22-9=13                                          |                                    |          |          |
|          |жауабы: екі сан 9;13 шешім: ең кішісі 9             |                                    |          |          |
|Талдау    |[pic][pic]                                          |Оқушылар  мәтінмен  танысып  теңдеу |Жарайсыңда|Слайд,флип|
|          |                                                    |құру  арқылы тақтада  орындайды     |р!        |чарт      |
|          |                                                    |                                    |Смайликтер|компьютер |
|          |                                                    |                                    |мен,бесбұр|          |
|          |                                                    |                                    |ышш       |          |
|          |                                                    |                                    |төртбұрышш|          |
|          |                                                    |                                    |үшбұрышпен|          |
|          |                                                    |                                    |бағаау    |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|Жинақтау  |[pic][pic]                                          |Оқушы компьютердеE-Learning         |Жарайсыңда|          |
|          |                                                    |кітапханасынан.№395 есепті          |р!        |          |
|          |                                                    |орындайды                           |Смайликтер|          |
|E-Learning|                                                    |                                    |мен       |          |
|.№395     |                                                    |[pic]                               |қошеметтеу|          |
|Бағалау   |Оқушылардың  жауап беру  бойынша  білімдерін        |                                    |          |          |
|Рефлексия |бағалау                                             |                                    |          |          |
|2 мин     |Үйге:№209-2  №210-2 №202-2                          |                                    |          |          |
|          |№209-2                                              |                                    |          |          |
|          |А-в[pic]                                            |                                    |          |          |
|          |а2-в2[pic]                                          |                                    |          |          |
|          |Шешуі:  a=4+b                                       |                                    |          |          |
|          |(4+b)2-b2=104                                       |                                    |          |          |
|          |16+8b+b2-b2-104=0                                   |                                    |          |          |
|          |8b-88=0                                             |                                    |          |          |
|          |8b=88                                               |                                    |          |          |
|          |b=88:8=11                                           |                                    |          |          |
|          |a=4+11=15                                           |                                    |          |          |
|          |жауабы: ең  ұлкені 15 саны                          |                                    |          |          |
|          |[pic]                                               |                                    |          |          |







      9 «а» сынып  оқушыларының математика пәнінен бағалау парақшалары

|№         |Аты - жөні                                          |Үй-жұмысы                           |Теориялық |Сұрақ     |
|          |                                                    |                                    |бөлім     |жауап     |
|Сабақтың  |Психологиялық көңіл-күйді реттеу.   Мақсаты:        |Оқушылар сәлемдеседі                |Жақсы,    |Оқулық,   |
|басталуын |жағымды эмоция орнату.                              |Жауап берулеріне сәйкес бесбұрыш,   |жарайсыңда|қиындылар |
|ұйымдастыр|Сәлеметсіздер ме оқушылар . Оқушылардың сабақққа    |төртбұрыш,үшбұрыштармен бағалауды   |р         |флипчарт  |
|у         |қызығушылығын  ояту,белсенділігін арттыру.          |түсіндіру.                          |          |          |
|мин       |Топқа  бөлу:1,2,3,4,5-ке дейін сыныптағы оқушылар   |                                    |          |          |
|          |түгел  санап шығады да,1-лер «Бесік»  ,2-лер «Елім» |                                    |          |          |
|          |,3-тер «Үміт»   топтарына бірыңғай   топтасады.     |                                    |          |          |
|          |«Бесік»  тобына 1-теорема, «Елім» тобына 1-салдар,  |                                    |          |          |
|          |«Үміт» тобына 2-салдар бойынша  мыcалдар  келтіріп  |                                    |          |          |
|          |постер  қорғау                                      |                                    |          |          |
|          |Бір дегенім –бесік,                                 |                                    |          |          |
|          |Шықтық содан өсіп.                                  |                                    |          |          |
|          |Екі дегенім –Елім ,                                 |                                    |          |          |
|          |Далам тауым,көгім.                                  |                                    |          |          |
|          |Үш дегенім-Үміт,                                    |                                    |          |          |
|          |Үміт артар жігіт.                                   |                                    |          |          |
|БІЛУ      |«Бесік»  тобына 1-теорема:                          |Үй тапсырмасына берілген тапсырманы |Постерлері|          |
|Теориялық |Бір айнымалысы бар сызықтық  теңдеудің aх=b (мұндағы|айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің|н  қорғау |          |
|білім     |а және в –нақты сандар,х-айнымалы)  түрінде         |дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп |          |          |
|          |берілетінін  төменгі сыныптан білеміз.              |бір-бірлеріне   баға қояды .мәтін   |          |          |
|          |aх+by=c түрінде берілген теңдеу екі айнымалысы бар  |есептерін шешу.№209-2  №210-2 №202-2|          |          |
|          |сызықтық теңдеу д.а.                                |№209-2                              |          |          |
|          |x,y – айнымалылар, a,b,c – нақты сандар және a мен  |а-в[pic]                            |          |          |
|          |bбір мезгілде нөлге тең емес.                       |а2-в2[pic]                          |          |          |
|          |- Мәндес теңдеулер                                  |Шешуі:  a=4+b                       |          |          |
|          |-  Мәндес теңдеулердің қасиеттері                   |(4+b)2-b2=104                       |          |          |
|          |- Теңдеудің графигі                                 |16+8b+b2-b2-104=0                   |          |          |
|          |Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу – берілген|8b-88=0                             |          |          |
|          |теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын сандар жұбының |8b=88                               |          |          |
|          |жиынын табу.                                        |b=88:8=11                           |          |          |
|          |aх+by=c  теңдеуді қанағаттандыратын кез келген      |a=4+11=15                           |          |          |
|          |сандар жұбы екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің   |жауабы: ең  ұлкені 15 саны          |          |          |
|          |шешімі д.а                                          |[pic]Оқушылар  мұғалімнің  қойылған |          |          |
|          |1-теорема.Егер теңдеудің екі жақ бөлігіне бірдей    |сұрақтарына жауап  беріп  сабақ     |          |          |
|          |санды немесе  айнымалылардың барлық мәндерінде      |тақырыбын,мақсатын  ашады.          |          |          |
|          |мағынасы болатын өрнекті қоссақ,онда берілген       |                                    |          |          |
|          |теңдеуге мәндес теңдеу шығады.                      |                                    |          |          |
|          |1-салдар. «Елім» тобына 2-салдар,мысал келтіру      |                                    |          |          |
|          |Егер  теңдеудің екі  жақ  бөлігінде  де бірдей      |                                    |          |          |
|          |сандар  бар болса,онда  оларды  ескермеуге болады   |                                    |          |          |
|          |(ондай сандар  өзара жойылып  кетеді  дейміз)       |                                    |          |          |
|          |2-салдар. «Төзім» тобына 2-салдар,мысал келтіру:    |                                    |          |          |
|          |Теңдеудің кез келген қосылғышын оның  бір жақ       |                                    |          |          |
|          |бөлігінен екінші жағына қарама-қарсы таңбамен       |                                    |          |          |
|          |көшіруге болады.                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |Біздің  бүгінгі  сабағымыздың  тақырыбы: «§2.Екі    |                                    |          |          |
|          |айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеу»(оқушылар      |                                    |          |          |
|          |өздері айтады.                                      |                                    |          |          |
|          |Сабақтың мақсаты: оқушыларды екі айнымалысы бар     |                                    |          |          |
|          |сызықтық емес теңдеуді шешу жолдарына және          |                                    |          |          |
|          |графиктерін салуға білуге  дағдыландыру             |                                    |          |          |
|Түсіну.   |Мысалы.2х+у=6   теңдеуінің  графигін  салу          |Әр топ  өздерінің  постерлерін      |Смайликтер|Оқулық ,  |
|Практикалы|[pic][pic]                                          |қорғайды.Топ  басшылары  бағалап    |мен       |слайд,    |
|қ  бөлім  |                                                    |отырады.                            |ұпаймен   |флипчарт  |
|          |                                                    |                                    |бағаланады|          |
|          |                                                    |                                    |.         |          |
|Қолдану   |Ауызша орындалатын тапсырмалар: №17                 |Әр  топтан  жауап  береді.Топпен    |бесбұрышш |Оқулық ,  |
|Есептер   |[pic]                                               |бірігіп  жұмыс  жасайды.топтар      |төртбұрышш|слайд,    |
|шығару    |«Бесік»  тобына №18-а, «Елім» тобына №18-ә, «Төзім» |бір-біріне  көмектеседі.Тақатаға    |үшбұрышпен|флипчарт  |
|мин       |тобына №19-а есептерді орындау  беріледі            |оқушы  шығып  есепті  орындайды.    |бағаау    |          |
|          |[pic]                [pic]    [pic]                 |                                    |          |          |
|Талдау    | Бесік»  тобына №18-а, «Елім» тобына №18-ә, «Төзім» |Топ  басшылары  оқушылар  жауаптарын|Жарайсыңда|          |
|          |тобына №19-а есептерді орындау  беріледі            |бағалау  парақшаларына  белгілеп    |р!        |          |
|          |[pic]                [pic]    [pic]                 |отырады                             |Смайликтер|          |
|          |                                                    |Actibstudio  құралдарын пайдалану   |мен       |          |
|          |                                                    |арқылы  орындайды                   |қошеметтеу|          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|Жинақтау  |Е-кітапханадан №970  есепті  орындау. .№970 есептің |Оқушылар  қойылған  сұрақтарға      |Жарайсыңда|          |
|А)        |1-есебінің 5 пункті,2-есебінің 1 мен 2 пункті       |жауап  береді.Топпен  бірігіп  жұмыс|р!        |          |
|Оқушылар  |дұрыс,3-есептің 1-пункті дұрыс.                     |жасайды.Топтағылар  бір-біріне      |Смайликтер|          |
|бір       |А) Оқушылар бір -біріне сұрақ  береді.              |көмектеседі                         |мен       |          |
|-біріне   |Ә)  менің қоятын  сұрақтарым:                       |                                    |қошеметтеу|          |
|сұрақ     |1.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің  бір        |                                    |          |          |
|береді.   |айнымалысы бар сызықтық  теңдеуден  қандай          |                                    |          |          |
|Ә)  менің |айырмашылығы  бар?                                  |                                    |          |          |
|қоятын    |2.Қандай  жағдайда   берілген  теңдеуге   мәндес    |                                    |          |          |
|сұрақтарым|теңдеу  алуға   болады?                             |                                    |          |          |
|:         |Екі  айнымалысы бар теңдеу  қалай шешіледі?         |                                    |          |          |
|Бағалау   |Топ  басшыларындағы  бағалау  парақшаларын  жинап   |                                    |          |          |
|Рефлексия |алу  арқылы  оқушылардың  білімін  жүйелеп          |                                    |          |          |
|2 мин     |бағалау.Үйге:§1. Екі айнымалысы бар сызықтық        |                                    |          |          |
|          |теңдеу,№18-б,в;№19-б,в ;№21б                        |                                    |          |          |
|          |[pic] [pic]  [pic] [pic]                            |                                    |          |          |
































      9 «а» сынып  оқушыларының математика пәнінен бағалау парақшалары

|№         |Аты - жөні                                          |Үй-жұмысы                           |Теориялық |Сұрақ     |
|          |                                                    |                                    |бөлім     |жауап     |
|Сабақтың  |Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың “Қазақстан 2050 жылы барысқа|Оқушылар сәлемдеседі. Үй            |Жақсы,    |Оқулық,   |
|басталуын |апаратын – бүгінгі мектеп партасында отырған        |тапсырмасына берілген тапсырманы    |жарайсыңда|қиындылар |
|ұйымдастыр|оқушылар”         Н. Ә. Назарбаев  айтқанындай      |айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің|р         |флипчарт  |
|у         |азамат  болып жетілетін  білімді  оқушы  болып      |дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп |          |          |
|          |өседі  деп  сендерге  сенемін.                      |бір-бірлеріне   баға қояды .мәтін   |          |          |
|          |СТО-дың ассоциация стратегиясы бойыншатопқа         |есептерін шешу§1. Екі айнымалысы бар|          |          |
|          |бөлу:үшбұрыш,төртбұрыш.шаршы үлестірмеліктер бойынша|сызықтық теңдеу.1-теорема           |          |          |
|          |топтарға  бөлінеді..                                |18-б,в;№19-б,в ;№21б                |          |          |
|          |                                                    |[pic]           [pic]               |          |          |
|          |                                                    |[pic]             [pic]             |          |          |
|          |                                                    |[pic]                               |          |          |
|БІЛУ      |«Үшбұрыш»  тобына 1-теорема, «Төртбұрыш» тобына     |Әр топ  өздерінің  постерлерін      |Постерлері|          |
|Теориялық |1-салдар, «Шаршы» тобына 2-салдар бойынша  мыcалдар |қорғайды.Топ  басшылары  бағалап    |н  қорғау |          |
|білім     |келтіріп постер  қорғау                             |отырады .Оқушылар  мұғалімнің       |          |          |
|          |«Үшбұрыш»  тобына 2-теорема:                        |қойылған  сұрақтарына жауап  беріп  |          |          |
|          |2-теорема.Егер теңдеудің екі жақ бөлігін де нөлден  |сабақ  тақырыбын,мақсатын  ашады.   |          |          |
|          |өзгеше санға немесе айнымалының кез келген          |                                    |          |          |
|          |мәнінденөлге тең емес және мағынасы болатын өрнекке |                                    |          |          |
|          |көбейтсе,онда берілген теңдеуге мәндес теңдеу       |Сергіту  сәті  кезекші  басқарады   |          |          |
|          |шығады.                                             |                                    |          |          |
|          |Екі айнымалысы  бар  сызықтық   теңдеуді  шешу      |                                    |          |          |
|          |дегеніміз-берілген  теңдеуді   дұрыс теңдікке       |                                    |          |          |
|          |айналдыратын сандар  жұбының  жиынын табу.Сандар    |                                    |          |          |
|          |жұбының  әрқайсысы  жазықтықтағы  нүктелердің  жиыны|                                    |          |          |
|          |қандай да бір түзуіді бейнелейді.Екі  айнымаласы    |                                    |          |          |
|          |бар  сызықтық  теңдеуді  шешу  әрбір  нүктесінің    |                                    |          |          |
|          |координаталары  берілген   теңдеуді   дұрыс         |                                    |          |          |
|          |теңдікке   айналдыратын  түзуді  салуды  талап      |                                    |          |          |
|          |етеді.Мұндай нүктелер  жиыны   теңдеудің  графигін  |                                    |          |          |
|          |құрайды.сондықтан  екі  айнымалысы  бар теңдеуді    |                                    |          |          |
|          |шешу   оның  графигін  салу  болып табылады;2х+у=6  |                                    |          |          |
|          |теңдеуінің  графигін  салу                          |                                    |          |          |
|          |«Төртбұрыш» тобына 1-салдар,мысал келтіру           |                                    |          |          |
|          |1-салдар.Теңдеудің екі жақ бөлігін де -1-ге         |                                    |          |          |
|          |көбейтіп,оның барлық мүшелерінің таңбаларын         |                                    |          |          |
|          |қарама-қарсы таңбаға өзгертуге болады.[pic]         |                                    |          |          |
|          |теңдеуінің  графигін  салу                          |                                    |          |          |
|          |2-салдар. «Шаршы» тобына 2-салдар,мысал келтіру:    |                                    |          |          |
|          |2-салдар.Бөлшек коэффициенттері бар теңдеудің екі   |                                    |          |          |
|          |жақ бөлігін де бөлшек коэффициенттердің ортақ       |                                    |          |          |
|          |бөліміне көбейтіп, бүтін коэффициентті мәндес       |                                    |          |          |
|          |теңдеуге өзгертуге болады. 2х-у=5теңдеуінің         |                                    |          |          |
|          |графигін  салу                                      |                                    |          |          |
|          |Сергіту  сәті                                       |                                    |          |          |
|Түсіну.   |[pic]            [pic]    [pic]                     |.                                   |Смайликтер|Оқулық ,  |
|Практикалы|                                                    |                                    |мен       |слайд,    |
|қ  бөлім  |                                                    |                                    |ұпаймен   |флипчарт  |
|          |                                                    |                                    |бағаланады|          |
|          |                                                    |                                    |.         |          |
|Қолдану   |Ауызша орындалатын тапсырмалар: №17                 |Әр  топтан  жауап  береді.Топпен    |бесбұрышш |Оқулық ,  |
|Есептер   |[pic]                                               |бірігіп  жұмыс  жасайды.топтар      |төртбұрышш|слайд,    |
|шығару    |                                                    |бір-біріне  көмектеседі.Тақатаға    |үшбұрышпен|флипчарт  |
|мин       |                                                    |оқушы  шығып  есепті  орындайды.    |бағаау    |          |
|Талдау    | «Бесік»  тобына №18-а, «Елім» тобына №18-ә, «Төзім»|Топ  басшылары  оқушылар  жауаптарын|Жарайсыңда|          |
|Е-кітапхан|тобына №19-а есептерді орындау  беріледі            |бағалау  парақшаларына  белгілеп    |р!        |          |
|а         |[pic]                [pic]    [pic]                 |отырады                             |Смайликтер|          |
|          |«Үшбұрыш»  тобына №20 А(3,0); «Төртбұрыш» тобына    |Actibstudio  құралдарын пайдалану   |мен       |          |
|          |№21-а, «Шаршы» тобына №22-а есептерді орындау       |арқылы  орындайды                   |қошеметтеу|          |
|          |беріледі                                            |                                    |          |          |
|          |Е-кітапханадан №970 есепті орындау.№970 есептің     |                                    |          |          |
|          |1-есебінің 5 пункті,2-есебінің 1 мен 2 пункті       |                                    |          |          |
|          |дұрыс,3-есептің 1-пункті дұрыс.                     |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|Жинақтау  | «Үшбұрыш»  тобына №  -а, «Төртбұрыш» тобына №18-ә, |Оқушылар  мини  тестті  орындап     |Жарайсыңда|          |
|Минитестті|«Шаршы» тобына №19-а есептерді орындау  беріледі    |бір-бірімен  тапсырмаларын          |р!        |          |
|орындау   |[pic]    [pic]         [pic]      [pic]             |ауыстырып слайдтағы  жауап  бойынша |Смайликтер|          |
|          |А) Оқушылар бір -біріне сұрақ  қояды.               |тексереді,бағалайдыТоппен  бірігіп  |мен       |          |
|А)        |Ә)  Менің қоятын  сұрақтарым:                       |жұмыс жасайды.Топтағылар  бір-біріне|қошеметтеу|          |
|Оқушылар  |1.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің  бір        |көмектеседі                         |          |          |
|бір       |айнымалысы бар сызықтық  теңдеуден  қандай          |                                    |          |          |
|-біріне   |айырмашылығы  бар?                                  |                                    |          |          |
|сұрақ     |2.Қандай  жағдайда   берілген  теңдеуге   мәндес    |                                    |          |          |
|береді.   |теңдеу  алуға   болады?                             |                                    |          |          |
|Ә)  менің |3.Екі  айнымалысы бар теңдеу  қалай шешіледі?       |                                    |          |          |
|қоятын    |4.Мәндес   теңдеу  деген не?                        |                                    |          |          |
|сұрақтарым|                                                    |                                    |          |          |
|:         |                                                    |                                    |          |          |
|Бағалау   |Топ  басшыларындағы  бағалау  парақшаларын  жинап   |                                    |          |          |
|Рефлексия |алу  арқылы  оқушылардың  білімін  жүйелеп          |                                    |          |          |
|2 мин     |бағалау.Үйге: §1. Екі айнымалысы бар сызықтық       |                                    |          |          |
|          |теңдеу,№21-ә;№22,в ;№29 б,в                         |                                    |          |          |
|          |[pic]   [pic][pic]   [pic]                          |                                    |          |          |




      9 «а» сынып  оқушыларының математика пәнінен бағалау парақшалары

|№         |Аты - жөні                                          |Үй-жұмысы                           |Теориялық |Сұрақ     |
|          |                                                    |                                    |бөлім     |жауап     |
|Сабақтың  |Психологиялық көңіл-күйді реттеу.   Мақсаты:        |Оқушылар сәлемдеседі                |Жақсы,    |Оқулық,   |
|басталуын |жағымды эмоция орнату.                              |                                    |жарайсыңда|қиындылар |
|ұйымдастыр|Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі     |                                    |р         |флипчарт  |
|у         |сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ң сабақққа    |                                    |          |          |
|мин       |қызығушылығын  ояту,белсенділігін арттыру.          |                                    |          |          |
|          |Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:                |                                    |          |          |
|          |Бүгінде математика барлық жерде                     |                                    |          |          |
|          |Құрылыста, техникада өндірісте                      |                                    |          |          |
|          |Сырларын бұл ғылымның үйреніңдер,                   |                                    |          |          |
|          |Жас достар зерделікпен меңгеріңдер                  |                                    |          |          |
|БІЛУ      |Білгірлер тобы  ұраны:                              |Үй тапсырмасына берілген тапсырманы |          |          |
|Қажетті   |Тапқырлық таныту мақсатымыз,                        |айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің|          |          |
|өткен     |Біліммен шықсын тек жақсы атымыз                    |дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп |          |          |
|тақырыпты |Көшбасшылар тобы ұраны:                             |бір-бірлеріне   баға қояды §1. Екі  |          |          |
|қайталау  |Асыл тастан шығады ұранымыз                         |айнымалысы бар сызықтық             |          |          |
|          |Маяковскийдің көкке шырқар қыранымыз                |теңдеу,№21-ә; №22,в ;№29 б,в        |          |          |
|мин       |Алғырлар тобы  ұраны:                               |[pic]   [pic][pic]   [pic]          |          |          |
|          |Шақырып жарыстарға сан салалы,                      |Оқушылар  мұғалімнің  қойылған      |          |          |
|          |Алғырлар топ жарғалы жар салады                     |сұрақтарына жауап  беріп  сабақ     |          |          |
|          |Оқушылар бір-біріне сұрақтар   қойып,жауап  береді. |тақырыбын,мақсатын  ашады.          |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |Біздің  бүгінгі  сабағымыздың  тақырыбы: «§2.Екі    |                                    |          |          |
|          |айнымалысы бар сызықтық  емес теңдеу»(оқушылар      |                                    |          |          |
|          |өздері айтады.                                      |                                    |          |          |
|          |Сабақтың мақсаты: оқушыларды екі айнымалысы бар     |                                    |          |          |
|          |сызықтық емес теңдеуді шешу жолдарына және          |                                    |          |          |
|          |графиктерін салуға білуге  дағдыландыру             |                                    |          |          |
|Түсіну.   |15  беттегі  тақырыптың                             |Әр топ  өздерінің  постерлерін      |Смайликтер|Оқулық ,  |
|10 мин    |анықтамаларын1-топ,1-мысалды 2-топ,2-мысалды 3-топ  |қорғайды.Топ  басшылары  бағалап    |мен       |слайд,    |
|          |оқып  шығып постерді  қорғайды                      |отырады.                            |ұпаймен   |флипчарт  |
|          |1-топ: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуде әрбір   |                                    |бағаланады|          |
|          |қосылғыштағы айнымалылардың  дәреже                 |                                    |.         |          |
|          |көрсеткіштерінің  қосындысы 1-ден артық  емес.      |                                    |          |          |
|          |Екі айнымалысы бар теңдеуде айнымалылардың дәреже   |                                    |          |          |
|          |көрсеткіші немесе бір қосылғыштағы айнымалылардың   |                                    |          |          |
|          |дәреже көрсеткіштерінің қосындысы 1-ден артық болса,|                                    |          |          |
|          |олар екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу деп    |                                    |          |          |
|          |аталады.                                            |                                    |          |          |
|          |Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудегі         |                                    |          |          |
|          |бірмүшелердің ең жоғарғы дәреже көрсеткіші  осы     |                                    |          |          |
|          |теңдеудің дәрежесі болып табылады.                  |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |Мысалы:  4х2+6,5y2+xy=42                            |                                    |          |          |
|          |3х2-y+5=0  -екінші  дәрежелі теңдеу                 |                                    |          |          |
|          |7х3+6,5хy2+6xy=42-үшінші  дәрежелі теңдеу           |                                    |          |          |
|          |4х3у+2xy=3у+42-төртінші  дәрежелі теңдеу            |                                    |          |          |
|          |Ең жоғарғы дәреже көрсеткіш осы теңдеудің дәрежесі  |                                    |          |          |
|          |болып табылады.Екі  айнымалысы бар сызықтық  емес   |                                    |          |          |
|          |теңдеудің  графигі (шешімі)  түзу  емес,қисық  сызық|                                    |          |          |
|          |болып  табылады..                                   |                                    |          |          |
|          |ах2-вх+с=0  - графигі  – парабола, ал у= х3         |                                    |          |          |
|          |графигі-кубтық парабола, ху=R графигі-гипербола.    |                                    |          |          |
|          |2-топ:                                              |                                    |          |          |
|          |[pic]                                               |                                    |          |          |
|          |3-топ:                                              |                                    |          |          |
|          |[pic]                                               |                                    |          |          |
|Қолдану   |Сергіту  сәті «Цифрлар  құдіреті»,0-ден 9-ға  дейін |Әр  топтан  жауап  береді.Топпен    |Жарайсыңда|Оқулық ,  |
|Есептер   |сандардан мысық пен  тышқан  бейнесін  жасау        |бірігіп  жұмыс  жасайды.топтар      |р!        |слайд,    |
|шығару    |№30  ауызша                                         |бір-біріне  көмектеседі.Тақатаға    |Смайликтер|флипчарт  |
|мин       |А)5х+3у=0   Жауабы: 1-ші  дәрежелі                  |оқушы  шығып  есепті  орындайды.    |мен       |          |
|          |Ә) ху-у=1      Жауабы: 2-ші  дәрежелі               |                                    |қошеметтеу|          |
|          |Б)3х2+5=у3    Жауабы: 3-ші  дәрежелі                |                                    |          |          |
|          |в)ху2-х=4   Жауабы: 3-ші  дәрежелі                  |                                    |          |          |
|          |Полиглот.                                           |                                    |          |          |
|          |Бүгінгі  сабағымызға не қажет  екендігін мына       |                                    |          |          |
|          |жұмбақтарды шешсеңдер білетін боласыңдар            |                                    |          |          |
|          |Егер жауабы дұрыс болып, аудармасы жоқ болса, 1 ұпай|                                    |          |          |
|          |алынады. Ең көбі – 3 ұпай.                          |                                    |          |          |
|          |Доп емес, дөңгелек емес,                            |                                    |          |          |
|          |Ұқсас бірақ достарым.                               |                                    |          |          |
|          |Фигура ол ең негізі                                 |                                    |          |          |
|          |Дәл жауапты қостадым. (шеңбер – окружность - circle)|                                    |          |          |
|          |Көк құтанша ақ айдында,                             |                                    |          |          |
|          |Бір аяқпен тұрады.                                  |                                    |          |          |
|          |Тұмсығымен ол мұнда,                                |                                    |          |          |
|          |Шыр айналып шығады.(циркуль – циркуль - сircle)     |                                    |          |          |
|          |Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,                |                                    |          |          |
|          |Ұзындығы жазулы тұр бойында.(сызғыш -  линейка  -   |                                    |          |          |
|          |ruler)                                              |                                    |          |          |
|          |Бір-бір жастан арамыз.                              |                                    |          |          |
|          |Қосылып кейде басымыз                               |                                    |          |          |
|          |Азайып кейде қаламыз.                               |                                    |          |          |
|          |Бөлініп кейде арамыз                                |                                    |          |          |
|          |Көбейіп те аламыз.                                  |                                    |          |          |
|          |(цифрлар – цифры - figure)                          |                                    |          |          |
|          |№31  Берілген А(0;9),В(3;0),С(3;-3)   нүктелерінің  |                                    |          |          |
|          |қайсысы  х2+у2=9   шеңберіне  тиісті?               |                                    |          |          |
|          |[pic]                [pic]                   [pic]  |                                    |          |          |
|Талдау    |№32   Центрі О1  нүктесі  және  радиус  R   болатын |Топ  басшылары  оқушылар  жауаптарын|Жарайсыңда|          |
|          |шеңберді  салыңдар                                  |бағалау  парақшаларына  белгілеп    |р!        |          |
|          |[pic]                                               |отырады                             |Смайликтер|          |
|          |№33                                                 |Actibstudio  құралдарын пайдалану   |мен       |          |
|          |А) х=0;у=2;  ә)х=-1;у=1   сандар  жұбы 4х3-у2+4=0   |арқылы  орындайды                   |қошеметтеу|          |
|          |теңдеуінің  шешімі  болама?                         |                                    |          |          |
|          |[pic]                [pic]                          |                                    |          |          |
|          |№35                                                 |                                    |          |          |
|          |А) 6-суреттегі  шеңбердің  теңдеуін жазыңдар.Шешуі: |                                    |          |          |
|          |[pic] [pic]                                         |                                    |          |          |
|          |Ә) 7-суретте  көрсетілген  шеңбердің  теңдеуін      |                                    |          |          |
|          |жазыңдар.                                           |                                    |          |          |
|          |[pic][pic]                                          |                                    |          |          |
|          |№36                                                 |                                    |          |          |
|          |Дөңгелектің  ауданының  формуласынан r  радиусты S  |                                    |          |          |
|          |аданы  арқылы  өрнектеңдер.                         |                                    |          |          |
|          |[pic]                                               |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|          |                                                    |                                    |          |          |
|Жинақтау  |№37. Берілген  теңдеулердің  графигін салыңдар.     |Actibstudio  құралдарын пайдалану   |Жарайсыңда|          |
|          |а) х2+у2=16  ә) х2+(-у2)=9  б) х2+у2=0              |арқылы  орындайды                   |р!        |          |
|          |[pic]                                               |Сабақты қорытындылау: Білім –       |Смайликтер|          |
|          |                                                    |біліктілікке жеткізер баспалдақ, ал |мен       |          |
|          |                                                    |біліктілік – сол білімді іске асыра |қошеметтеу|          |
|          |                                                    |білу дағдысы», - деген ұлы ұстаз    |          |          |
|          |                                                    |Ахмет Байтұрсыновтың сөздеріне      |          |          |
|          |                                                    |сүйеніп, Сабақты американдық        |          |          |
|          |                                                    |профессор Эдвард де Боно  әдісімен  |          |          |
|          |                                                    |қорытындылау                        |          |          |
|Бағалау   |Білім – біліктілікке жеткізер баспалдақ, ал         |Топ басшылары бағалау  парақшаларын |          |          |
|Рефлексия |біліктілік – сол білімді іске асыра білу дағдысы», -|қорытындылап  маған  береді.        |          |          |
|2 мин     |деген ұлы ұстаз Ахмет Байтұрсыновтың сөздеріне      |                                    |          |          |
|          |сүйеніп, Сабақты американдық профессор Эдвард де    |                                    |          |          |
|          |Боно  әдісімен қорытындылау.Топ  басшыларындағы     |                                    |          |          |
|          |бағалау  парақшаларын  жинап  алу  арқылы           |                                    |          |          |
|          |оқушылардың  білімін  жүйелеп бағалау.              |                                    |          |          |


      9 «а» сынып  оқушыларының математика пәнінен бағалау парақшалары

№ |Аты - жөні |Үй-жұмысы |Теориялық  бөлім |Сұрақ жауап |Есеп шығару |Е-
кітапхана |Логикалық есеп |Қорытынды баға
20.09.2014ж | |1 |Аманулла Қуаныш | | | | | | | | |2 |Болат Құралай  | | |
| | | |5 | |3 |ДжунусоваЭльнара | | | | | | |5 | |4 |ЗаухановаГулжайнар | |
| | | | |4 | |5 |Есалы Арайлым  | | | | | | | | |6 |Мамедов Идрис | | | | |
| | | |7 |Мамедов Тимур | | | | | | |4 | |8 |Қыдыр Рамазан | | | | | | | |
|9 |Мыңжасарова Жансая | | | | | | |5 | |10 |Нуралы Нурила | | | | | | |5 |
|11 |Сауранбек Азиза | | | | | | | | |12 |Утеев Жандос | | | | | | |4 | |13
|Таубаева Мөлдір | | | | | | |5 | |14 |Бисенбаева Насиба | | | | | | |4 | |
| | | | | | | | | |
Көшіріп алу


Көмек
Арайлым

Біз міндетті түрде жауап береміз!

Жіберу

Рахмет!
Хабарлама жіберілді.

Сіз үшін аптасына 5 күн жұмыс істейміз.
Жұмыс уақыты 09:00 - 18:00

Email:

Phone: 777 614 50 20
Жабу
Көмек