Менің туыстарым
Пән: Қазақ тілі
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі ауданв Ақсай қаласының №5 жалпы орта білім беретін мектебінің орыс сыныбындағы қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Д. С. Кусаинова Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар.7-сынып |Сабақтың тақырыбы: |Менің туыстарым | |Сабақтың мақсаты: |Білімділік: туыстық қатынастар туралы түсінік | | |беру Дамытушылық: Танымдық қызығушылығын | | |арттыра отырып, шығармашылық қабілеттерін | | |дамытады. | | |Тәрбиелілік: Топпен жұмыс жасай біледі, | | |бір-бірін сыйлайды, көмектеседі. | |Күтілетін нәтиже |Оқушылардың ауызекі сөйлеу тілдерің дамыту.жас | | |ерекшеліктеріне қарай тапсырмаларды орындау | | |арқылы жаңа тақырыпты толық меңгерту.сыни | | |тұрғыдан ойлауға дағдыландыру. | |Сілтеме |7-сынып қазақ тілі оқулығы , 9,10,11беттер, | |Сабақта қолданылатын | 1. Оқулық 4. | |материалдар: |АКТ | | |2.тапсырма жазылған кеспе қағаздар | | | | | |3.смайликтер 5.өзін бағалау| | |парағы | |Оқыту әдістері: |СТО |1.топтық жұмыс | | |Ой қозғау |2.талдау жұмысы | | |Оқыту үшін бағалау | | |Сабақтың барысы. |Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, оқушыларды| |І. Ұйымдастыру кезеңі |түгендеу,мақал- мәтелдер арқылы оқушыларды 3 | | |топқа бөлу, топ ережесін еске түсіріп, іліп | | |қою. | |ІІ. Үй тапсырмасын тексеру |1. Үй жұмысын тексеру | | |2.сөйлемнің түрлеріне мысалдар келтіру. | |ІІІ. Жаңа сабақ |Сұрақ –жауап арқылы жаңа сабақты ашу. | |ІҮ. Тапсырма |1-топ1.1мәтінмен танысу.(түсінгендерін постерге | | |жазу) | | |1.2.мәтіннен бірнеше сөйлемді,сұраулы сөйлемге | | |айналдыр.1.3.бос орынга жіктік жалғауын жаз. | | |2-топ.1.1. мәтінмен танысу.(түсінгендерін | | |постерге жазу) 1.2. мәтінен бірнеше | | |сөйлемді,сұраулы сөйлемге айналдыр.1.3.жіктік | | |жалғауын пайдаланып сөздерді байланыстыр. | | |3-топ.1.1.мәтінмен танысу.(түсінгендерін | | |постерге жазу . 1.2. мәтінен бірнеше | | |сөйлемді,сұраулы сөйлемге айналдыр.1.3.берілген | | |сөздерден үлгідей сөйлем құраңыз. | |Ү. Сергіту сәті |Қимыл қозғалыс жаттығуын жасау | |ҮІ. Пысықтау |10 бет.3 деңгей тапсырманы орындату. | |ҮІ. Бағалау |Оқушылардың білімін бағалау | |ҮІІ. Үй тапсырмасы |Туыстық туралы мақал-мәтелдер жазып келу.11 | | |бет.3 тапсырма.сөйлемді мағынасына қарай | | |толықтырыңдар. | |ҮІІІ Кері байланыс |Бір тілек ;(не білдім,не үйрендім,не қиын | | |болды)парағын толтыру. | Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |І. Ұйымдастыру кезеңі |Мұғалімнің іс-әрекеті |Оқушының іс-әрекеті | | | Оқушылардың зейінін | Мақал-мәтелдердің | | |сабаққа аудару, түгендеу.|жалғасын тауып,оқушылар | | | |3 топқа бөлініп, | | |Мақал-мәтелдер арқылы |орындарына отырады | | |арқылы оқушыларды топқа |Өздері топ басшысын | | |бөлу.Әр топтың өздеріне |сайлайды. | | |топ басшысын сайлату. | | | |Топ ережесін құру. | | | |Ана тіл – асыл қазына, | | | |Байлығың білсең, ол | | | |сенің. | | | |Жеткізер өмір жазына, | | | |Сонымен өсер өркенің, - | | | |деп ақын ағаларымыз | | | |жырлағандай, тілдің | | | |тазалығын сезінетін | | | |кезекті қазақ тілі | | | |сабағымызды бастаймыз. | | | ІІ. Үй тапсырмасын | Сөйлемнің түрлеріне | Сөйлемдерің оқыған | |тексеру |мысалдар келтіру. |соң, бір-біріне | | |Тапсырма орындалғаннан |жауаптарын тексертеді, | | |кейін бір-біріне |бағалатады. | | |бағалату. | | | | Белгілі сұрақ-жауап |Сұрақтарға жауап беріп, | |ІІІ. Жаңа сабақ |арқылы оқушыларға жаңа |сабақтың тақырыбын ашып, | |Тақырыпты ашу |тақырапты аштырту. Жаңа |дәптерлеріне жазады. | | |сабақтың тақырыбын | | | |дәптерлеріне жаздыртады. | | |Тапсырма |Топқа тапсырма береді. |Оқушылар топ болып | | | |берілген тапсырманы | | | |орындайды, қорғайды. | |ІҮ. Сергіту сәті |Тренинг ұйымдастырады |Тренингке қатысады | |Ү. Пысықтау |10 бет.3 деңгей |10 бет.3 деңгей | | |тапсырманы орындату. |тапсырманы орындайды. | |ҮІ. Қорытынды |Сабақты қорытындылайды. |Оқушылар жауап береді | | |Сұрақ – жауап арқылы | | |Кері байланыс |Стикерлерге сабақтан |Тақтада ілулі тұрған | | |алған әсерлері туралы |«Тілек ағашына» сабақтан | | |жазып, «Тілек |алған әсерлері туралы | | |ағашына»жапсыруға |жазылған стикерлерлерін | | |тапсырма береді. (не |жапсырады. | | |білдім,не үйрендім,не |. (не білдім,не | | |қиын болды )парағын |үйрендім,не қиын болды | | |толтыру. |)парағын толтырды. | |ҮІІ. Үй тапсырмасы |Туыстық туралы |Тапсырмаларды мұқият | | |мақал-мәтелдер жазып |тыңдап, түртіп алады. | | |келу.11 бет.3 | | | |тапсырма.сөйлемді | | | |мағынасына қарай | | | |толықтырыңдар | | |ҮІІІ. Бағалау |Сабақ барысында алған |Сабақта алған бағаларын | | |балдарын қорытып, бағалау|күнделіктеріне қойдырады.| • Сенің отбасында неше адам бар? Олар кімдер? • Дедушка сөзін аудар? • Әкенің анасы саған кім болады? • ана сөзін аудар? • іні деген кім? • ананның анасы саған кім болады? • Әке сөзін аудар? • Ата –әженің балдары? • Қарындас деп кімге айтады