Сәуле және бұрыш. Геометрия 7-сынып
Пән: Математика
Убаисова Айнура Сарсенбековна
Қарағанды облысы, Қарқаралы қалаы №44 орта мектеп
Сабақтың тақырыбы: Сәуле, бұрыш.
Сабақ мақсаттары:
• Сәулені, бұрыштың өлшем бірлігімен, бұрышты өлшейтін аспаппен және оны
қолдану алгоритмімен таныстыру.
• Бұрыштарды өлшеу машықтарын қалыптастыру.
• Коммуникативтік машықтарды қалыптастыру, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Құрал-жабдықтар: транспортир, бұрыштар жиынтықтары, қызыл және көк
тікбұрыштар.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру
2. Ауызша жұмыс.
А) Сағат тілдері жасайтын бұрыштардың түрлері қандай, олар неге тең?
[pic]
Б) 3 кесінді салынған: АД, СО и ML.
[pic]
Мұғалім:Қай кесінді үлкен? Оны қалай тексеруге болады? Қандай аспап
қолданамыз?
В) Тақтада 3 бұрыш салынған:
[pic]
Мұғалім:Қай бұрыш үлкен?
Оны қалай дәлелдеуге болады?
Оқушылардың алдында бұрыштарды қалай өлшеу керек деген проблема тұрады.
Мұғалім транспортир туралы түсіндіреді.
3. Жаңа ұғымдар енгізу: транспортир, градус.
Үйден оқушылар жазыңқы, тік, сүйір және доғал бұрыштардың суреттерін салып
келген.
[pic]
1. Жазыңқы бұрышта қанша градус бар?
2. Жазыңқы бұрышта қанша тік бұрыш бар?
3. Тік бұрышта қанша градус болады?
4. Тақтада сүйір және доғал бұрыштар салынған. Оқушыларға бұрыштар
жиынтығы таратылады.
[pic]
Бұрыштарды өлшеу алгоритмін енгіземіз (а суреті).
1. Транспортирді центрі бұрыштың төбесі О нүктесімен сәйкес келетіндей
етіп қоямыз.
2. ОВ сәулесі нольдік белгіден (санақ басынан) өтеді.
3. ОА сәулесі 600 белгісінен өтіп тұр.
4. Бұрыш АОВ=600.
СОД бұрышын бір оқушы тақтада өлшейді.
4. Бекіту.
Жұптық жұмыс.
Тесттер тарату.
[pic]
[pic]
3) Өлшеу нәтижелерін салыстыру.
5. Сабақты қорытындылау.
Жұмыс барысында оқушыға көмек керек болса, қызыл тікбұрыштығ егер
тапсырманы орындап болсағ кқк тікбұрышты көтереді.
6. Үй тапсырмасы
Кез-келген АВС үшбұрышын салып, Барлық бұрыштарының шамасын өлшеңдер.

Арайлым