Бүтін көрсеткішті дәреже

Көшіріп алу

Пән: Математика

                                                 Алматы облысы  Көксу ауданы
                                        Амангелді атындағы  мектепке дейінгі
                                              шағын орталығы бар орта мектеп
                                  7 сыныпқа арналған «Алгебра» пәнінен сабақ
Сабақтың тақырыбы:  Бүтін көрсеткішті дәреже.
Сабақтың мақсаты:
      Білімділігі: Оқушыларға бүтін көрсеткішті дәреже  және оның қасиеттері
 туралы түсінік беру.
      Дамытушылығы:  Есептер шығарғанда қасиеттерін  пайдаланғанда ойлау
қабілетін,   ақпараттық құзыреттілігін дамыту.
      Тәрбиелілігі: Оқушыларды жолдастыққа,  белсенділікке тәрбиелеу, озық
ойлы жеке тұлға етіп қалыптасуға жетелеу.
Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап
Сабақтың түрі: ақпараттық технологияны қолдана отырып жаңа тақырыпты игеру
сабағы
Көрнекілігі:   интерактивті тақта, үлестірмелі карточкалар шығармашылық
тапсырмалар жазылған.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушылармен сәлемдесу; түгендеу
2.Психологиялық қалыптастыру  (зейінін аудару).  Көңіл-күйін қандай ?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
ІІІ. Жана сабақ түсіндіру:
Мұғалімнің сөзі:  Жерден Күнге  дейінгі  орташа  қашықтығы 150 000 000 км
немесе қысқаша   150х 106км.   Жер шарының орташа радиусы  6 370 000 метр
немесе қысқаша 6,37х10 6 метр.    Өте кіші сандардың да жазылуы ықшамды
болу үшін  10-ның теріс дәрежелерін қолданады. Жуық шамамен су
молекуласының диаметрі   [pic] см  немесе  3х10-8см.
Анықтама:  a≠0  және n-натурал сан болғанда         [pic]          болады.
Ал  а=0 болғанда  (0)n =0   мағынасы болмайды.
Қасиеттері:лть\т
сот :
 ❖ [pic] [pic]
 ❖ [pic] [pic]
 ❖ (am)n =amn
 ❖ (ab)n= an bn
 ❖ [pic]               (b≠0) теңдіктері орындалады.

Мысалы:    1)     a-10×a11=a1=a;    2)   m3: m5= m3-5=m -2
3)[pic];        4) (10)-3= [pic] ;         5) 5-2= [pic]  ;
          6)    [pic]     ;[pic]


ІҮ. Сабақты бекіту үшін деңгейлік тапсырмалар беріледі:

 І деңгейдегі тапсырмалар:

   1) Теріс көрсеткішті дәрежені бөлшекпен алмастырындар:
а) а-2              ә) 2-3                б) 6-2
2)  Есепте:
а) 73 х7-2        ә) 8-2 х 43        б) 100

3) Санды стандарт  түрде жаз, ретін көрсет:
а) 5 000 000    ә) [pic]           б) [pic]

ІІ деңгейдегі тапсырмалар:

   1) Өрнектің мәнін тап:
а) [pic]                       с= -3;  [pic]

   2) n – нің қандай натурал  мәнінде теңдік тура болады:
а) 3n =9                      ә) (22)n =16

   3)  Нөлмен  салыстыр:
а) (-0,5)2        ә) -0,5 3        б)  (-1,1) 2

ІІІ деңгейдегі тапсырмалар:

   1) Теңдеуді шеш:
(5-х-1)-1  =2-2
   2) Өрнекті ықшамда:  125 m4p5: (-0,25 m3p2): 25 mp
   3) Өрнекті ықшамда:   [pic]
Ү. Шығармашылық тапсырмалар:
 Бос торкөздерді толтыр:

12 а5 =2а3 [pic]                                                   (9а3 в)2
[pic]                        = 162 а8 в3

8 а6 в4   [pic]                      = 2,4 а8в5                       6а3
[pic] (                      )2 = 24 а13

-[pic]а5в7 [pic]                        = 3а10 в15
ҮІ. Қорытындылау:
1. «Ой толғаныс»: Бүгінгі сабақтан не алдым?

|Білемін   |Білдім      |Білгім келеді   |
|          |            |                |

2. Өзара бағалау: Оқушылармен бірігіп оқушы білімін бағалау.
Көшіріп алу


Көмек
Арайлым

Біз міндетті түрде жауап береміз!

Жіберу

Рахмет!
Хабарлама жіберілді.

Сіз үшін аптасына 5 күн жұмыс істейміз.
Жұмыс уақыты 09:00 - 18:00

Email:

Phone: 777 614 50 20
Жабу
Көмек