Санның бөлігі
Пән: Математика
Асқарбекова Балымкүл Дайрашқызы
Астана қаласы.Райымбек батыр
атындағы №50 «Қазғарыш» мектеп-
лицейінің математика пәні мұғалімі
Жас кезіңде алған білім,
Тасқа жазған жазумен тең.
Есейгенде алған білім,
Құмға жазған жазумен тең.
Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігін табу
Сабақтың мақсаты:
1) Білімділігі: Санның бөлігін табу ережесін білу.
2) Дамытушылық: Ережелерді есептер шығару барысында қолдана білу дағдысын
қалыптастыру.
3) Тәрбиелілігі: Аралас сан, жай бөлшекті жазу колографиясын қадағалау,
таза, көркем жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: парақшалар, интерактивті тақта, ДК.
Сабақтың типі: Білім мен дағдысын қалыптастыру
Сабақтың түрі: іздендіру сабағы
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру (Математикалық диктант )
Математикалық диктант
Математикалық диктант жауабы:
[pic]
Бағалау шкаласы: «5»-5
«4»-4
«3»-3
«2,1»-2
3. Жаңа сабақты түсіндіру. (Іздендіру кезеңі)
Санның бөлігін табу
Есеп: Математика кабинетінің еденінің ауданы 36 м2. Еденнің [pic]-інде
парталар орналасқан. Парталар орналасқан еденнің ауданын табыңыз.
Sеден = 36м2
Парта-[pic]-бөлігі
Sпарта = ?
Шешуі: Sпарта = 36 *[pic]=20 м2
Анықтама: Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейту керек.
1-мысал: [pic]санының бөлігін табайық.
[pic]
2-мысал: [pic]санының [pic] бөлігін табайық.
[pic]
4. Есептер шығару (Дамыту кезеңі)
1) Оқулықтан: № 813, 814, 815 есептерді орындайды.
2) Кеспе парақшалар таратылады.
КЕСПЕ
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді
қойыңдар. Сонда сендер қазақтың ұлы математигінің атын оқи аласыздар.
С. 8 метрдің [pic]бөлігін тап Қ. [pic] А. [pic]
Р. [pic]
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |
|А |С |Қ |А |Р |
3) Шығармашылық жұмыс: «Дарынды дарабозды анықтау»
Амалды орында:
[pic]
5. Бекіту.
Есеп: Наурыз мерекесіне арнап мектеп 48 кг торт дайындады. Оның [pic]
бөлігі бастауыш сынып оқушыларына берілді. Бастауыш сынып оқушыларына
неше кг торт бөлінді?
Торт-48 кг.
Бастауыш-[pic]бөлігі
Бастауыш -? Кг
Шешуі: [pic]кг.
6. Үйге тапсырма: №816, 817,818,819,820
7. Бағалау.
КЕСПЕ
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді
қойыңдар. Сонда сендер қазақтың ұлы математигінің атын оқи аласыздар.
С. 8 метрдің [pic]бөлігін тап Қ. [pic] А. [pic] Р.
[pic]
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |
| | | | | |
КЕСПЕ
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді
қойыңдар. Сонда сендер қазақтың ұлы математигінің атын оқи аласыздар.
С. 8 метрдің [pic]бөлігін тап Қ. [pic] А. [pic]
Р. [pic]
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |
| | | | | |
КЕСПЕ
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді
қойыңдар. Сонда сендер қазақтың ұлы математигінің атын оқи аласыздар.
С. 8 метрдің [pic]бөлігін тап Қ. [pic] А. [pic]
Р. [pic]
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |
| | | | | |
Шығармашылық жұмыс: «Дарынды дарабозды анықтау»
Амалды орында:
[pic]
Шығармашылық жұмыс: «Дарынды дарабозды анықтау»
Амалды орында:
[pic]
Шығармашылық жұмыс: «Дарынды дарабозды анықтау»
Амалды орында:
[pic]
Шығармашылық жұмыс: «Дарынды дарабозды анықтау»
Амалды орында:
[pic]
Шығармашылық жұмыс: «Дарынды дарабозды анықтау»
Амалды орында:
[pic]
-----------------------
[pic]
парта
еден

Арайлым